Особливість, яка захищає від залежності
Існує проблема, з якою багато людей, які борються з наркотиками та алкоголем, постійно стикаються, коли намагаються кинути палити: незважаючи на часто катастрофічні наслідки зловживання та залежності, вживання наркотиків часто може бути ефективним способом тимчасового покращення самопочуття та реагування на стресові фактори життя. .
Багато хто з розладами, пов’язаними з вживанням психоактивних речовин, не обов’язково навіть насолоджуються дією обраної ними речовини більше, але вони продовжують використовувати її, тому що це найкраща стратегія, яку вони розробили для навігації по важкій місцевості життя.
І місцевість життя справді може бути дуже складною — ніхто не винен, коли хтось вдається до вживання наркотиків та алкоголю як способу впоратися.
При цьому наслідки зловживання психоактивними речовинами важкі. Є причина, чому ми часто намагаємося захистити своїх дітей від вживання алкоголю та наркотиків; ми знаємо, що поведінка закінчується негативними наслідками занадто часто для нашого смаку чи для їх безпеки.
Хороша новина полягає в тому, що є ключова риса, яка захищає як дітей, так і дорослих від залежності і дає їм можливість по-іншому вирішувати проблеми, з якими вони стикаються в житті. Це називається самоефективністю.
Що таке самоефективність?
Піонером концепції самоефективності був психолог Альберт Бандура. Бандура описує самоефективність як «віру людей у свою ефективність впливати на події, які впливають на їхнє життя», далі говорить, що самоефективність «є основою людського натхнення, мотивації, досягнення результатів та емоційного благополуччя», і «Якщо люди не вірять, що своїми діями можуть досягти бажаного ефекту, у них мало стимулів до діяльності або витримки перед обличчям труднощів».
Іншими словами, ваша самоефективність — це те, наскільки ви вірите, що можете отримати те, що хочете — без будь-якої сторонньої допомоги від когось чи чогось.
Звичайно, слід зазначити, що великі справи можна досягти за допомогою інших і допомагаючи іншим; якщо людина відчуває, що залежить від зовнішньої допомоги, то страждає самоефективність.
Як самоефективність пов’язана з залежністю?
Згідно статті в New York Times: «Люди зі слабким почуттям самоефективності…, як правило, песимістичні, негнучкі, швидко здаються, мають низьку самооцінку, виявляють вивчену безпорадність, впадають у депресію, відчувають себе фаталістами та безнадійними. Не випадково люди, які демонструють ці риси, частіше звертаються до наркотиків та алкоголю, щоб полегшити ці негативні почуття».
Клінічні дослідження підтверджують цю ідею; у статті, опублікованій в Addictive Behaviors, стверджується, що «самоефективністю можна передбачити кількість випитого алкоголю чи наркотиків». Зокрема, було помічено, що вища самоефективність пов’язана з менш частими епізодами запою, меншою кількістю випадків вживання марихуани та нижчими показниками рецидивів.
Як ми вчимося самоефективності?
Напевно, не так багато людей, які б не хотіли мати більшу впевненість у власній здатності досягти своїх цілей. Однак часто переконання людей у цьому питанні пов’язані з їхніми фундаментальними та внутрішніми поглядами на природу себе, життя, справедливість, віру, та долю.
Терапія може допомогти, особливо в довгостроковій перспективі, при глибоко вкорінених і негативних переконаннях про життя чи себе. Тим часом, є кілька простих способів, якими ми можемо підвищити свою самоефективність.
Вони включають:
- Давати собі завдання, навіть невеликі, які потрібно виконувати протягом дня, щоб сформувати відчуття власної гідності та компетентності (наприклад, прання, прибирання частини або всієї кімнати чи дому, експерименти з приготуванням чогось на кухні чи приготування твір мистецтва).
- Вибір розглядати негативні життєві події як вузькі, мінливі, універсальні та швидкоплинні речі, а не широкі, важкі, особисті та постійні речі.
- Намагайтеся, коли можете, бачити, що ваш стакан наполовину повний.
- Позитивний відгук, компліменти та похвалу собі та іншим за конкретну та чітко визначену гарну поведінку. Це заохочує до цього – розпливчаста, невизначена похвала може бути порожньою, ненагородною та некорисною.
- Займатися хобі чи інтересом, у якому з часом можна отримати відчуття майстерності.
- Цінування власної здатності виконувати важку роботу, не обов’язково результатів цієї роботи або того, чи визнає ваші зусилля кимось, крім вас.
- Спостерігати за тим, як інші роблять великі справи – на футбольному стадіоні, у концертному залі, на сторінках історії чи в особистому житті. Це дозволить вам побачити, що можливо для інших і, отже, для себе.
Виявляючи можливості досягти чогось, винагороджуючи себе за те, що доклали до цього роботу, вивчаючи навички та пошуки, захоплюючись подвигами та зусиллями інших, ми не тільки захищаємо себе від залежності, але й робимо собі величезну послугу: ми починаємо максимально використовувати своє життя.
Якщо ви боретеся з розладом, пов’язаним із вживанням психоактивних речовин, у вас є можливість щось змінити. І якщо вам потрібна допомога або ви хочете отримати відповіді на деякі запитання, ви можете безкоштовно зв’язатися з лікарем прямо зараз.
Ви заслуговуєте на те, щоб усвідомити істину: ваше життя в межах ваших досягнень, і ви можете зробити вибір, щоб привести вас саме туди, де ви хочете бути.