Вживання наркотиків завдає шкоди всій родині, а також іншим близьким людям. Проживати разом з людиною, що вживає наркотики, важко, між членами сім’ї виникають напружені взаємини і конфлікти, які негативно впливають на всіх, хто знаходиться в цій атмосфері. Іноді близькі, особливо сім’я, починають звинувачувати себе, вважаючи, що це вони зробили щось неправильно. У такій ситуації потрібно згадати, що вибір перестати вживати наркотики робить сама людина, а не його чоловік (дружина), друг, брат або хтось ще, з ким він спілкується.
ЖИТТЯ З ЗАЛЕЖНОЮ ЛЮДИНОЮ АБО СПОЖИВАЮЧОЮ НАРКОТИКИ НЕ ПРОСТА, ТАК ЯК ТАКА ЛЮДИНА МОЖЕ:
- не виконувати свої обіцянки, часто на нього не можна покластися
- перестати серйозно ставитися до своїх обов’язків або брати участь в сімейному житті;
- брехати і красти, щоб добути гроші на наркотики;
- втратити роботу;
- не прийти додому ночувати або не давати про себе знати;
- поводитись і вести себе так, як ніколи раніше не робив до вживання наркотиків;
- звинувачувати інших, при появі проблем постійно займати оборонну позицію;
- стати байдужим або агресивним.
Чим далі, тим сильніше залежність руйнує сім’ю і віддаляє рідних і близьких людей один від одного.
Залежність змушує страждати не тільки самого залежного. Все більше це захворювання вважається сімейним.
ВЖИВАННЯ НАРКОТИКІВ МОЖЕ ЗРУЙНУВАТИ СІМЕЙНІ ВІДНОСИНИ САМИМИ РІЗНИМИ СПОСОБАМИ:
- Відчуження. Наркотики впливають на здатність людини приймати рішення і розуміти інших. Людина може сказати або зробити щось настільки ганебне для сім’ї, що сім’я ізолює його від інших.2
2. Недовіра і страх. У будь-якій ситуації очікують гіршого. Бояться, що будь-який день може стати для залежного останнім.
3. Покірність, смиренність з положенням. Буває і так, що сім’я дозволяє залежному вести згубний для нього спосіб життя в надії, що тим самим вони захищають залежного і себе від осуду оточуючих. І хоча іноді члени сім’ї вірять, що таким чином допомагають своїм близьким, насправді такий вибір лише сприяє вживанню.
4. Співзалежність. Співзалежна людина підлаштовує свою поведінку під поведінку залежного. Співзалежних члени сім’ї відсувають на задній план свої потреби і бажання, ставлячи потреби залежного вище своїх. Вони стають залежними від власної турботи по залежному близькому. Положення співзалежних членів сім’ї тільки погіршується, при цьому положення залежного не покращується.
5. Замкнуте коло залежності. Виховання поруч із залежним негативно впливає як на рольову модель, так і на розуміння того, яким має бути нормальна поведінка. Людина, яка виросла поруч з залежним, зазвичай складно будь-кому довіряти. Поведінка і рольові моделі передаються через покоління, і проблеми можуть зберігатися протягом декількох поколінь.
6. Фінансова нестабільність. Залежна людина може красти гроші і цінні речі. Крім того, він може не виконувати свої обов’язки і прогулювати роботу, що може закінчитися втратою робочого місця. Це може поставити сім’ю в скрутне фінансове становище.
Багато залежних не визнають, що у них є проблема з наркотиками. Вони не вірять, що потрапили в залежність, тому не шукають допомогу або можливості лікування. А члени родини перебувають в розгубленості і не знають, куди звернутися за допомогою.