Профілактика – це не одноразова бесіда, в якій батьки інформують дитину, сподіваючись, що після цього дитина зробить правильний вибір. Однією лише інформації недостатньо, оскільки досвід молодих людей і їх нервова система (точніше, передня частина кори головного мозку) ще не повністю розвинена, щоб засвоювати ці відомості і порівнювати їх з іншими, які надходять ззовні: наприклад, рекламою, тиском друзів і уявною відсутністю альтернатив.
Здебільшого профілактика – це довгострокове створення і підтримання довірчих відносин між батьками і дитиною, в яких батьки послідовно дотримуються несхвальної позиції щодо вживання підлітком одурманюючих речовин.
Найчастіше довірчі відносини виникають, якщо батьки дотримуються т.зв. авторитетного стилю батьківства. Авторитетний стиль батьківства має на увазі, що, з одного боку, батьки добрі, чуйні, які розуміють, однак з іншого, вони встановлюють чіткі правила і чекають від своєї дитини послідовної зрілої поведінки відповідно до свого віку.
Наприклад, такі батьки дозволяють дитині вибрати, на які тренування ходити, але в той же час вимагають, щоб дитина завжди приходила на тренування вчасно, ввічливо поводилася з іншими, по можливості займалася так, як цього вимагає тренер, і відповідала за інші свої вчинки . Дослідження показують, що такий стиль батьківства найкращим чином сприяє розвитку самоконтролю у дитини і найкраще готує його до подальшого життя.
Набагато важливіше, ніж інформація про речовини, що викликають залежність, загальне порозуміння і правило про те, що в сім’ї не дозволяється прийом алкоголю і тютюну неповнолітніми. Це правило різним дітям можна пояснити різними способами, відповідно до їх віку і здатністю вас зрозуміти.