Перш за все, ми хочемо Вас попередити, що всі ваші підозри стосовно сина чи дочки повинні висловлюватися Вами тактовно і розумно. Ви зобов’язані все зважити, обговорити всією сім’єю і тільки в тому випадку, якщо не якийсь один, а практично всі ознаки зміненої поведінки з’явилися в характері вашої дитини, ви можете висловити в слух свої підозри підлітку.
Які ж це ознаки?
1. Він (вона) почав часто зникати з дому. Причому, ці зникнення або просто ніяк не мотивують, або мотивуються за допомогою безглуздих відмовок. Ваша спроба пояснити, що ви хвилюєтеся і розпитати про те, де ж все-таки перебувала Ваша дитина, викликає злість і спалах роздратування.
2. Він (вона) почав дуже часто брехати. Причому, ця брехня стала своєрідною. Молода людина бреше з приводу, не тільки з приводу своєї відсутності вдома, але і з приводу справ на роботі, в школі, в інституті і т. Д. Причому, бреше він яксь ліниво. Версія обманів або абсолютно примітивні і одноманітні, або навпаки, занадто витіюваті і незрозумілі. Ваша дитина перестала витрачати зусилля на те, щоб брехня була схожа на правду.
3. За досить короткий проміжок часу у вашого сина (дочки), практично, повністю змінився коло друзів. Якщо ви з подивом запитуєте: «Куди зник твій друг Петя, з яким Вас раніше було не розлити водою?» , Ваша дитина зневажливо відмахується і посилається на свою і Петі зайнятість. Що з’явилися у сина нові друзів Ви або не бачите взагалі, або вони не приходять в гості, а “забігають на секундочку» про щось тихо нашептатися у двері. З’явилося дуже велика кількість «таємничих» дзвінків і переговорів по телефону. Причому, Ваша дитина, практично, не намагається пояснити, хто це дзвонив, а в тексті телефонних переговорів можуть попадатися сленгові слівця.
4. Вашого сина (доньку) повністю перестали цікавити сімейні проблеми. Коли Ви розповідаєте, наприклад, про хворобу або неприємності когось із близьких, він тільки вдає, що слухає. Насправді думає про щось зовсім стороннє. Він змінився, став по відношенню до Вас холоднішим, недовірливим «чужим».
5. Він взагалі змінився. В основному в бік нічим не мотивованої дратівливості, спалахів крику і істерик. Ви стали помічати, що у нього раптово і різко змінюватися настрій. Дві хвилини тому був веселий і життєрадісний, дуже коротко поговорив з кимось по телефону – до вечора впав в похмурий настрій, розмовляє тільки вигуками і вкрай роздратовано.
6. Він (вона) втратив свої колишні інтереси. Він (вона) не читає книжок, майже не дивиться кіно. Ви все частіше стали помічати, що він просто сидить з підручником, насправді навіть не намагаючись робити уроки і готуватися до іспитів.
7. У нього змінився режим сну. Він може спати, не прокидаючись, цілими днями, а іноді Ви чуєте як він майже всю ніч ходить по своїй кімнаті і спотикається об предмети.
8. У Вас в будинку стали пропадати гроші або речі. Ці неприємні події на перших порах можуть відбуватися вкрай рідко. Однак, хоча б рідкісні спроби “непомітно” щось вкрасти зустрічаються, практично, у всіх сім’ях.
9. Вам все частіше здається, що він (вона) повертається додому з прогулянки в стані сп’яніння. Координація рухів злегка порушена, погляд відсутній, молода людина взагалі намагається заховати очі і швидко втекти в свою кімнату.
Ще раз хочемо звернути Вашу увагу на те, що окремі, описані вище ознаки можуть бути симптомами різних психологічних труднощів підліткового і юнацького віку. У деяких випадках так можуть починатися захворювання психіки. Ви можете починати серйозно думати про наркотики тільки якщо ви твердо впевнені, що у Вашої дитини є ознаки, по меншій мірі, восьми з дев’яти, описаних вище змін поведінки.