+ 38 067 686 57 68

NODASukr

Життя яскраве без наркотиків алкоголю паління

Про Залежність

Життя яскраве без наркотиків, алкоголю, тютюну.

Як допомогти близькій людині з алкогольною залежністю

Близькі люди найкраще бачать, що алкоголь робить з людиною. Звичайно, вони хочуть допомогти коханій людині. Та й самі вони втомлюються від сварок і тривоги за майбутнє. Буває, що виникає і страх за життя близької людини. Друзі та сім’я залежних людей дуже хочуть, щоб ситуація змінилася на краще.

Однак в залежності від обраних методів, насправді мова йде або про допомогу, або, скоріше, про сприяння проблемі.

Допомога або сприяння

Сприяння проблеми означає, що ви робите речі, які на перший погляд можуть виглядати як бажання допомогти, однак насправді своєю поведінкою ви сприяєте збереженню залежності у близької людини. Насправді це означає, що вам простіше піддатися настроям, погроз і маніпуляціям оточуючих, і вас лякає думка про те, що доведеться встановлювати межі і наполягати на своєму. Ви боїтеся, що якщо не виконати вимоги залежної людини, в помсту він стане вести себе ще більш непередбачувано. Ви боїтеся, що він може кинути вас або закінчити свої дні на вулиці. І ви напружуєтеся до останнього, щоб цього не сталося.

На жаль, від таких зусиль дуже мало, або взагалі немає толку.

Щоб змінити власну поведінку, залежна людина має зрозуміти, що йому дійсно є, що втрачати. Якщо він не зіткнеться віч-на-віч з наслідками своїх вчинків, він не знайде мотивації для зміни власної поведінки.

Порятунок, який не допомагає

Надмірна опіка

Якщо ви намагаєтеся рятувати людей в будь-якій ситуації, ви позбавляєте їх можливості навчитися справлятися з труднощами. Оскільки віра в себе як в людини сильного розвивається у людей, коли вони приймають виклики долі і займаються вирішенням складних проблем. Ми повинні заохочувати дорогих нам людей вірити в себе, щоб вони вчилися справлятися зі складними життєвими ситуаціями. Якщо постійно оточувати залежної людини надмірною опікою, він почне думати, що сам не в змозі про себе подбати, і в результаті буде відчувати себе неспроможним. Але це не правда.

Прийняття на себе відповідальності за вчинки залежної людини

Прийняття на себе відповідальності за вчинки залежної людини означає, що, непомітно для самого себе, ви заохочуєте його продовжувати вести себе колишнім чином. Наприклад, у близької людини є звичка багато пити вечорами, і іноді вранці він через похмілля не може вийти на роботу. Коли ви з вибаченнями телефонуйте його начальнику, рятуючи його таким чином, насправді ви створюєте ситуацію, в якій він сам не несе відповідальності за свої вчинки.

Скритність і брехня

Життя більшості людей, що живуть поруч з залежними, сповнена таємниць. Оскільки вони бояться осуду оточуючих, та роблять все від них залежне, щоб ніхто не дізнався про їх обставин. В результаті дуже складно зрозуміти, що насправді існує величезна кількість людей, які страждають від тих же самих проблем, з якими можна поспілкуватися і підтримати один одного.

Роблячи таким чином, ви дозволяєте своєму партнеру і далі жити з оманливим поданням, що все в порядку і йому не потрібно задуматися про своє поводження і нести за нього відповідальність.

Прагнення догодити оточуючим і уникати конфліктів

Роль «хорошої людини», прагнення догодити і сподобатися оточуючим в будь-якій ситуації, бажання ніколи не зачіпати чужих почуттів зрештою створюють відчуття жертви. Таким чином, ви даєте партнерові зрозуміти, що з вами можна погано поводитись і маніпулювати вами. Спроби за всяку ціну уникнути невдоволення, критики або розчарування можуть привести до того, що ваша близька людина буде витирати об вас ноги.

Звинувачення близької людини

Звинувачення партнера – це дуже слизький шлях. Найчастіше звинувачення роблять людину впертим і ще більш непримиренним. Ситуація не змінюється, а злість і ворожість лише посилюються.

Дуже просто думати, що ви могли б бути щасливі, якщо інша людина припинить свою образливу поведінку. На жаль, подібне мислення ставить вас в положення жертви. У відносинах завжди є дві сторони, і якщо друга сторона поводиться погано по відношенню до вас, можливо, ви самі дозволили цьому статися. Будь-які зміни починаються з себе.

Самозвинувачення

Ви жодним чином не можете нести відповідальність за поведінку і вчинки іншої людини. Зовсім люди часто дуже схильні звинувачувати в своїх проблемах оточуючих. Вони можуть звинувачувати супутника життя, дітей, начальство, погоду, невдачі, навіть розв’язаний шнурок, щоб зняти відповідальність з самого себе. Слід передбачити такий розвиток подій і не брати на себе відповідальність за вчинки іншої людини.

Віра в те, що ви можете контролювати поведінку іншої людини

Якщо ви вважаєте, що сильно постаравшись, у вас вийде змінити іншу людину, то ви помиляєтеся. Насправді, ми не можемо нікого змусити робити що-небудь проти його бажання. Вільна воля кожної окремої людини визначає його поведінку. Єдине, що ми можемо змінити – себе і нашу власну поведінку. Якщо ваша власна поведінка створює незручності для поведінки залежного близької людини, виникають передумови для того, щоб і у нього виникло таке бажання і потреба щось змінювати. І все ж кожна людина сама робить свій вибір.

Що може допомогти?

Усвідомте реальність

Усвідомлення реальності – це не завжди легкий процес. Іноді найскладніше зізнатися самому собі в тому, наскільки жахливою насправді є ситуація. Може трапитися так, що навколишні вже дуже давно зрозуміли, в чому полягають всі ваші страждання, хоча ви самі так би і продовжували ховати голову в пісок від сорому і почуття провини.

Спроба робити вигляд, що ви не помічаєте правду, не рятує ситуацію. Відмова від оманливих надій на те, що все само собою налагодиться, – це важливий крок, який потрібно зробити для поліпшення власного життя і життя оточуючих.

Примусьте його відчути наслідки своїх вчинків

Нічого не приховуйте і не брешіть від його імені. Чи не придумуйте виправдань його поведінки. Дозвольте йому самому нести відповідальність за свої вчинки.

Встановіть кордони


Якщо ви вирішите, що більше не будете намагатися догодити оточуючим за будь-яку ціну, це може спричинити за собою розчарування, фрустрацію і злість. Потрібно навчитися відчувати незручність і страх, зберігаючи вірність самому собі. Впевнено висловлюючи власні почуття і думки і встановлюючи кордони, ви більше не будете підтримувати залежність.

Якщо близька людина теж розлютилась і починає виставляти ультиматуми, ви не повинні підкорятися його маніпуляціям. Чим більше ви дозволяєте собою маніпулювати, тим більшим маніпулятором стає ваша близька людина. Якщо ж ви дотримуєтеся певних меж, його поведінка теж з часом зміниться.

Дійте спільно з іншими

Поговоріть людьми, які також грають важливу роль в житті залежної людини – сім’єю, друзями, колегами і т.д. Разом домовтеся про межі, а також про те, як спілкуватися з залежним людиною. Можна обговорити проблему разом із залежним людиною. Обов’язково уникайте звинувачень. Поговоріть з ним про ситуації, коли вживання ним алкоголю вплинуло на вас і стало причиною виникнення проблем.

Керуйтеся вчинками, а не словами

Обіцяти легко, а виконувати обіцянки набагато складніше. Не варто так легко вірити «обіцянкам» залежної людини. Робіть висновки на підставі його вчинків.

Подбайте про себе

Здорова турбота про самого себе не означає егоїзму, самозакоханості або небажання рахуватися з думкою оточуючих. Турбота про самого себе – це ознака поваги і любові до себе і до оточуючих. Крім того, ви не зможете допомогти іншим, якщо самі ви знаходитесь в ситуації, при якій ви потребуєте допомоги. Навіть в літаку люди надягають кисневі маски насамперед на себе.

Зверніться по допомогу

Фахівці завжди готові і вміють дати раду близьким пацієнта. У них можна отримати пораду і в тому випадку, якщо у вашого близького проблеми з алкоголем, але він не хоче звертатися за допомогою. Прочитайте докладніше про те, куди можна звернутися за допомогою.
Також прочитайте про групи підтримки, призначених близьким людей, які страждають проблемами з алкоголем.

Як розмовляти з близькою людиною?

Такі розмови розумно вести, коли ваша близька людина твереза.

Перш за все, потрібно показати, що ви дбаєте про нього. Для цього скажіть таке: «Ти дуже мені дорогий, і я дбаю про тебе», «Я хочу, щоб ти мене вислухав, я хвилююся за тебе».

Розмовляючи про зловживання, спробуйте, так би мовити, усунути всі перешкоди, які не дозволяють людині бути чесним. Наприклад: «Я хочу зрозуміти і вислухати тебе, мене цікавлять твої причини». Ви можете спонукати людину сказати вам правду, коли сказав: «Незалежно від причин, не має значення, скільки ти випив і що ти накоїв – я не буду тебе звинувачувати чи засуджувати». Цю обіцянку потрібно виконувати. Крім того, ви можете поговорити про те, що ви відчуваєте, коли вас обманюють.

Намагайтеся говорити спокійно, рівним голосом. Не моралізує і не звинувачуйте ( «адже ти ж обіцяв більше так не робити!»). Тиск викликає опір, і самозахист може змусити уникати подібних розмов і приховувати зловживання.

Розумно пояснити, чому вживання алкоголю вашим партнером є для вас проблемою. Не пускаючись в звинувачення, спробуйте описати ситуації які виникають та висловити почуття, які вони у вас викликали.

Нагадайте йому про колишні часи і про те, якою було ваша життя до початку проблем з алкоголем. Якщо ви сумуєте за той час, який ви проводили разом, скажіть йому про це. Якщо близька людина вже намагався в минулому скоротити вживання алкоголю, нагадайте, що йому це вдалося, і що для вас обох це був більш вдалий період, ніж зараз.

Якщо близька людина не хоче розмовляти, дайте йому час, щоб впоратися з незручністю. Наполегливість тільки збільшує опір: людина йде в себе, намагається уникнути розмов, знаходить собі виправдання, заперечує проблему, нападає у відповідь і т.д. Це природні захисні механізми людини. Не варто сильно розчаровуватись, якщо з першої спроби розмова не вийде – це може зайняти час.

Важливо, щоб ви чітко висловлювали свої почуття і думки. Чи не виправдуйтеся і не вибачайтеся за його п’яні вчинки або недозволене поведінку перед оточуючими, нічого не робіть за нього, не беріть на себе його зобов’язання і відповідальність. Колишні залежні люди кажуть, що «найкращий спосіб допомогти алкоголіку – це не допомагати».

Якщо ви відчуваєте, що сили закінчуються, знайдіть кого-небудь, хто може поглянути на ситуацію з боку і з ким можна поговорити про свою проблему. Розмова допоможе вам краще зрозуміти свої почуття і привести в порядок думки. Це в свою чергу допоможе вам правильно почати розмову в наступний раз.

Важливо: Матеріали, які використані для написання публікації були взяті з відкритих джерел  мережі інтернет. В публікації можуть бути допущені неточності тому, для більш ґрунтовного вивчення  теми, радимо вивчати її з кількох джерел на основі чого робити висновки. Інформація не призначена для використання як лікувальний посібник. Автор не бере на себе  відповідальності за шляхи її використання, читачами. Якщо ви або ваші близькі потребують лікування чи консультації, можете звернутись за телефоном лінії підтримки + 380 67 686 57 68 та отримати необхідну інформацію.

Поділитися

Facebook
Реклама
Погода
Категорії
Схожі записи
Реклама
Поширити
Facebook
Twitter
LinkedIn