Існує кілька помилкових уявлень про те, що означає бути алкоголіком. Наприклад, багато людей вважають, що алкоголіки п’ють кожен день і постійно п’яні. Алкогольна залежність може приймати різні форми, і в основному через ці стереотипи, вона часто залишається непоміченою і не лікується протягом тривалого часу.
Важливо розрізняти надмірне вживання алкоголю та алкогольну залежність. Хоча люди з будь-яким із них повинні отримати допомогу, рівень і характер втручання можуть відрізнятися. Уміючи розрізняти різницю, ви можете бути впевнені, що отримаєте правильний вид допомоги для себе або для вашого коханого.
Що таке надмірне вживання алкоголю?
Як випливає з цього терміну, надмірне вживання алкоголю – або проблемне вживання алкоголю, як його іноді називають – є актом надмірного вживання алкоголю. Це може здатися спрощеним, але воно може приймати різні форми. Ось кілька прикладів надмірного вживання алкоголю:
- Кожен, хто вживає більше рекомендованої кількості алкоголю
- Усі, хто вживає алкоголь, незважаючи на те, що вони вагітні
- Усі, хто вживає алкогольних напоїв неповнолітнім
- Хтось, хто вживає алкоголь під час прийому ліків, що відпускаються за рецептом, незважаючи на поради про протилежне
- Хтось, хто вживає алкоголь, незважаючи на відомі побічні реакції
- Людина, яка регулярно напивається
Поширеність надмірного вживання алкоголю
Майже кожен, хто регулярно вживає алкогольні напої, хоча б один раз у своєму житті стикався з надмірним вживанням алкоголю. Мало хто буде сперечатися, що ми живемо в суспільстві, де надмірне вживання алкоголю прийнято, а в деяких випадках і відзначається.
Людину, яка випиває кілька келехів пива, вихваляють як «душа вечірки». Для деяких ліками від похмілля є алкогольний напій рано вранці.
Враховуючи все це, не дивно, що близько третини дорослих схильні до надмірного вживання алкоголю. Можна легко припустити, що той, хто надмірно п’є, є алкоголіком. Хоча це справедливо для приблизно 10% дорослих, та існує важлива відмінність між надмірно п’яними та алкоголіками.
Потреба пити проти бажання пити
Більшість людей, які вживають алкоголь, п’ють, тому що хочуть цього. Для деяких це найкращий спосіб розслабитися в кінці довгого дня. Для інших це спосіб відсвяткувати особливу подію. Якщо хтось планує випити кілька напоїв на вечірці, а вечірка скасована, ця людина, швидше за все, просто залишиться вдома і буде робити все, що робила б у звичайний день. Іншими словами, пияцтво є випадковим для вечірки. Якщо вечірка не відбувається, не відбувається і випивка.
Це ключова відмінність між тим, хто п’є надмірно – і, справді, будь-яким любителем алкоголізму – і алкоголіком. Перші вживають алкоголь, бо хочуть. Це вибір. Останні вживають алкоголь через потребу.
Що робить алкоголіка алкоголіком?
Ніхто не бере свій перший напій з наміром стати залежним від алкоголю. Але алкоголь може викликати відчуття впевненості та щастя, і це змушує деяких людей шукати більше алкоголю. Проблема в тому, що чим більше ви п’єте, тим більше вам потрібно пити, щоб досягти цих почуттів.
Оскільки ваше тіло звикає до постійної присутності алкоголю, йому стає все важче обходитися без нього. Коли ви намагаєтеся обійтися без нього, ви можете відчувати симптоми відміни, такі як головний біль, тривожність, нудота та пітливість. Вони виявляються занадто незручними або страшними для багатьох людей, тому, щоб уникнути симптомів відміни, вони повертаються до алкоголю. Це ще більше зміцнює фізичну та психологічну залежність.
Зрештою, ви можете досягти точки, коли позбавляючись від алкоголю, ви ризикуєте отримати серйозні симптоми відміни, які можуть призвести до смерті.
Помилкові уявлення про алкогольну залежність
Існує багато помилкових уявлень про алкоголізм, і вони можуть бути шкідливими, оскільки можуть призвести до того, що справжній алкоголізм буде упущено. Це, в свою чергу, призводить до того, що люди з алкогольною залежністю не отримують необхідної допомоги.
Важливо розуміти наступне:
- Алкоголіки не завжди п’ють кожен день
- Не всі алкоголіки помітно напиваються
- «Злі п’яні» – люди, які стають агресивними або жорстокими після випивки – не обов’язково є алкоголіками
- Люди, які керують автомобілем із вадами, не обов’язково є алкоголіками
Знаки, які потрібно шукати
Розуміючи ознаки алкогольної залежності, ви можете краще звернутися за допомогою для себе, або для близького друга чи члена сім’ї. Чим раніше ви отримаєте допомогу, тим краще: тривале інтенсивне вживання алкоголю може мати далекосяжні наслідки для багатьох органів і систем організму.
Ось деякі ознаки, на які слід звернути увагу:
- Ви не можете контролювати, скільки ви п’єте. Навіть якщо ви маєте намір випити лише один-два напої, ви п’єте, поки не втратите свідомість, не закінчиться алкоголь або хтось не зупинить вас.
- Ви зробили кілька невдалих спроб припинити або скоротити споживання алкоголю.
- Багато часу витрачаєте на прийом або вживання алкоголю, або на відновлення після вживання алкоголю.
- Ви нехтуєте роботою, навчальними чи сімейними обов’язками через вживання алкоголю.
- Ви вживаєте алкоголь, незважаючи на те, що знаєте, що це спричиняє фізичні, соціальні проблеми чи проблеми у стосунках.
- Ви відмовилися від соціальних зв’язків і хобі на користь випивки.
- Ви приховуєте своє вживання алкоголю від інших.
- Ви використовуєте гроші, призначені для оплати рахунків або продуктів, щоб купити алкоголь.
- Щоб уникнути підозр, ви купуєте алкоголь у кількох постачальників.
- Ваше споживання алкоголю з часом поступово збільшується, оскільки ви прагнете досягти його ефекту.
- Ви вживаєте алкоголь у той час, коли це зазвичай не прийнятно, наприклад, вранці та під час роботи.
- Ви п’єте, коли це небезпечно, наприклад, коли ви керуєте автомобілем або працюєте з механізмами.
- Після певного періоду часу без алкоголю ви відчуваєте симптоми відміни, такі як пітливість, головні болі, безсоння та тяга до алкоголю.