Ваша кохана людина залежна від наркотиків? Мабуть, боляче спостерігати за їхнім перетворенням і не мати змоги з цим щось зробити. Частина з вас, мабуть, звинувачує їх у тому, що вони продовжують споживати, що вони дозволяють собі йти таким руйнівним шляхом. Це особливо актуально, якщо у вашого коханого раніше все було, а зараз від усього відвертається. Інші зупинились або одужали, то чому вони цього не роблять? Ну, ситуація у них не така проста. Ви зрозумієте, що як тільки ви перестанете сприймати це як вибір і почнете сприймати наркоманію як хворобу.
Це може початися з невдалого вибору, але наркоманія – це медична проблема
Так, ви можете звинуватити кохану людину в тому, що вона спробувала наркотики. Вони не повинні були цього робити. Чи це була цікавість, тиск з боку однолітків чи потреба у полегшенні, вони повинні були триматися подалі. Але коли вони починали, вони напевно не уявляли, що все буде розвиватися так.
І якщо ви звинувачуєте їх, звинувачуйте себе в тому, що ви вживаєте будь-яку кількість алкоголю або приймаєте опіоїди або антидепресанти, коли вони вам потрібні. Вони самі становлять високий ризик залежності. Звичайно, немає гарантії, що ви станете наркоманом, але що, якщо ви станете?
Ваша кохана людина точно не планувала своєї залежності. Це сталося, і десь по дорозі вони втратили контроль. Але не засуджуйте їх, не позначайте їх і не звинувачуйте. Це було б як би звинувачувати їх у шизофренії, хворобі Альцгеймера чи іншій хворобі.
Так, наркоманія – це хвороба, хвороба мозку, якщо бути більш конкретним. Ось чому.
Наркоманія як хвороба мозку
Наш мозок регулює основні функції нашого тіла і формує нашу поведінку, наші реакції на різні подразники. Він робить це, інтерпретуючи та регулюючи сигнали, які нейрони відправляють та приймають через нейромедіатори.
Деякі наркотики (героїн і марихуана) імітують хімічні структури нейромедіаторів і змушують нейрони надсилати ненормальні повідомлення. Інші (кокаїн та амфетамін) змушують нейрони вивільняти надлишок нейромедіаторів та посилюють або порушують зв’язок між нейронами.
Своїми діями ліки впливають на різні ділянки мозку, впливаючи на різні функції:
- Базальні ганглії – наркотики впливають на мотивацію та здатність насолоджуватися здоровою діяльністю (спілкування, їжа, секс тощо). На початку вони активізують центр винагород та покращують задоволення, яке користувач відчуває від цих дій. Коли настає толерантність, користувач починає потребувати препарату у все більших і більших кількостях, щоб відчути те саме або будь-яке задоволення.
- Розширена мигдалина – ця область мозку контролює дратівливість, занепокоєння та неприємність. Спочатку ліки надають полегшення. По мірі того, як їх ефект стихає, а звикання настає, користувач починає їх потребувати, щоб контролювати своє занепокоєння.
- Префронтальна кора – впливаючи на цю область мозку, наркотики змішуються зі здатністю користувача мислити, планувати, приймати рішення, вирішувати проблеми. Спочатку вони, здається, покращуються, але врешті-решт підривають їх самоконтроль. Це робить користувача ще більш вразливим до змін, що відбуваються в інших двох областях, і спонукає їх до примусового пошуку наркотиків.
- Стовбур головного мозку – ця зона, яка найбільше піддається впливу опіоїдів, контролює такі важливі життєві функції, як частота серцевих скорочень, дихання або сон. Користувачі починають потребувати наркотиків, щоб нормально дихати і спати, і їхнє життя загрожує у випадку раптової, неконтрольованої відмови.
Це вже більше деталей, ніж вам насправді потрібно. Сканування мозку може довести вищезазначені зміни, але не вирішить проблему вашої коханої людини. Ви повинні розуміти, що їм фізично та психічно потрібен препарат, навіть якщо це в кінцевому підсумку завдає їм шкоди.
Подібно до шизофренії, параної та інших хвороб, наркотики спотворюють мислення та поведінку. Ваша кохана людина не вживає наркотики за вибором, а тому, що вони їм потрібні, оскільки вони не можуть функціонувати без них. Вони, мабуть, усвідомлюють негативні наслідки, але не можуть боротися з ними.
Коли вони не отримують дози, вони відчувають жахливі симптоми абстиненції, які варіюються від фізичного болю до небезпечних для життя судом. Це більше, ніж ваша випадкова тяга до чогось солодкого або гарячої ванни. Це потреба хворої людини у нездужанні.
Ставтеся до них так, як і до того, якби їм поставили діагноз важкого стану. Допоможіть їм помітити симптоми, прийняти діагноз і отримати допомогу. Зрозумійте їхній біль та боротьбу та забезпечте їм необхідний комфорт та підтримку.
Не засуджуйте їх за спокусу відмовитися або повернутися, дайте їм можливість відновитись. Завдяки вашій любові та підтримці та професійній допомозі вони можуть вилікуватися. Але пам’ятайте, що їм потрібна професійна допомога.
Не залишайте все на їхню волю і бажання одужати. Їм потрібна детоксикація, лікування симптомів відміни та терапія, які доступні лише у центрах відновлення. Відновлення – це довгий і складний процес, і вам та вашій коханій людині знадобиться вся допомога, яку ви можете отримати, щоб пройти через це.
Знайдіть потрібну вам допомогу в центрі відновлення
Ми знаємо, що допомогу потребують не тільки наркомани, а й їх близькі. Тепер є засоби та ресурси, щоб це забезпечити. Зверніться до Центру відновлення зараз, щоб призначити безкоштовну консультацію та дізнатись більше про програми відновлення наркоманії!