+ 38 067 605 68 68

NODASukr

Життя яскраве без наркотиків алкоголю паління

Про Залежність

Життя яскраве без наркотиків, алкоголю, тютюну.

Побудова процесу залежності

Чому залежність вражає одних, а інших ні? Це через особисту слабкість чи відсутність волі? Ні, це не так. Наркоманія – це складний стан, який може вразити людей будь-якого рівня та віку. Це всепроникне явище і може зруйнувати життя людини. Помилкове уявлення про те, що залежність – це вибір безвідповідальних людей, які шукають задоволення, падає навпроти. Завдяки розробці нових досліджень та технологій, медики та науковці глибше розуміють “будівельні блоки”, які справді призводять до звикання.

Що таке наркоманія?

Залежність – це хронічний стан, коли організм компульсивно прагне речовини або поведінки. Це захворювання мозку може проявлятися через вживання невротичних наркотиків або нерегулярну поведінку. Як тільки організм неодноразово зазнає дії наркотиків, функція певних мозкових ланцюгів змінюється. Ці зміни створюють дисфункцію, яка безпосередньо реагує на нав’язливе прагнення організму до „нагороди”.

Від не одноразового прийому наркотичного засобу, деформується:

 • Система винагород
 • Можливості навчання
 • Управління стресом
 • Здатності приймати рішення
 • Самоконтроль

Незважаючи на шкідливі наслідки, люди із залежністю інтенсивно зосереджуються на своїй потребі в черговій “дозі”. Вони постійно беруть участь у заходах, які допомагають їм роздобути “дозу”, не турбуючись про себе чи інших.

Будівельні блоки наркоманії

Коріння наркоманії ускладнені, оскільки кожна людина настільки ж унікальна, як і наступна. Один із способів зобразити цю концепцію – уявити людей як будинки. Кожен будинок має різні будівельні блоки, але всі його частини об’єднуються, щоб зробити його цілим. Подібним чином люди також складаються з різних «будівельних блоків». Наша схильність до залежності заснована на цих різних елементах. Це може визначити, чи не розвивається у нас розлад залежності.

Будівельні блоки наркоманії розбиті на чотири розділи:

 • Поєднання генетики та середовища.
 • Нейробіологічні зміни, що підсилюють цикл звикання.
 • Позитивне і негативне підкріплення.
 • Потенційні фактори ризику.
 • Генетика та довкілля

Генетичні фактори складають від 40 до 60% від того, чи розвинеться у людини залежність. Люди, які народилися в сім’ях з історією розладів вживання наркотичних речовин, дуже вразливі до залежності. Наркоманія є спадковою. Як і рак, член родини може передавати хронічну хворобу від одного покоління до іншого.
Хоча генетика людини є сильним фактором впливу, вона не є єдиним впливовим фактором. Більше будівельних блоків, таких як середовище, в якому людина росте, відіграє значну роль у вразливості людини.

До факторів навколишнього середовища, що збільшують шанси на наркоманію, належать:

 • “Токсичні” сім’ї
 • Легкий доступ до наркотиків
 • Вплив однолітків
 • Проблеми з поведінкою чи імпульсом

Дослідження показують, що діти, які виростають у “токсичних” домашніх господарствах, частіше звертаються до наркоманії, пізніше у зрілому віці. Патологічна сім’я глибоко впливає на поведінку та розвиток дитини, що згодом впливає на життя дорослого. Разом генетика та фактори навколишнього середовища відіграють значну роль у схильності людей до залежності.

Нейробіологічні зміни

Одне з найбільш критичних нейробіологічних змін у мозку споживача речовини відбувається в базальних гангліях. На ранніх стадіях звикання контури всередині базальних гангліїв знижують свою чутливість до дофаміну. Зниження чутливості знижує здатність людини відчувати себе “високо” або ефекти препарату. Ця нова толерантність – це спосіб мозку підтримувати рівновагу та співіснувати з речовиною. Налаштування мозку знижують здатність споживача відчувати ейфоричні ефекти. На жаль, ця відсутність приємного сплеску зазвичай змушує людей приймати більш високі дози, посилюючи звикання.
Навпаки, розширена мигдалина посилює залежність через стрес. Нейромедіатори викликають хворобливі відчуття в організмі, також відомі як зняття. У відповідь на цей біль префронтальна кора змушує тіло до дії, щоб знайти рішення. Це призводить до більш глибокої залежності та початку порочного кола болю та тимчасового полегшення. З часом симптоми абстиненції стає важко переносити.

Позитивне та негативне підкріплення

На залежність можуть впливати як позитивні, так і негативні підкріплення. При позитивному підкріпленні відбувається введення бажаного стимулу. Введення цієї винагороди підвищує шанси на повторення поведінки. Наприклад, коли людина приймає опіоїд, “доза” – це сплеск дофаміну. При негативному підкріпленні спостерігається зняття болючого стимулу як безпосередня реакція на поведінку людини. Це усунення негативних наслідків підсилює конкретні дії. Наприклад, під час відміни препарату повторне введення речовини в організм, страждає від симптомів відміни. Як позитивне, так і негативне підкріплення за допомогою наркотичних стимулів може призвести до глибшої залежності або навіть до рецидиву.

Потенційні фактори ризику

Потенційні фактори ризику збільшують шанси людини на розвиток розладу вживання наркотичних речовин. Вони можуть виникати в будь-якому віці і варіюються від людини до людини. За допомогою профілактичного втручання люди можуть уникнути потенційних факторів ризику. Однак, якщо не вирішити проблему, негативна поведінка може призвести до вищого ризику зловживання наркотиками.

Потенційні фактори ризику включають, але не обмежуючись ними:

 • Вік початку
 • Час використання
 • Частота використання
 • Академічна невдача
 • Сім’я
 • Генетика
 • Однолітки
 • Проблеми психічного здоров’я
 • Травма
 • Подружня нестабільність
 • Зайнятість
 • Бідність

Чим більше факторів ризику зазнає людина, тим більша ймовірність розвитку у неї залежності. Незалежно від того, чи відбувається напад в ранньому віці чи пізніше, це впливає на вразливість людини.

Побудова процесу залежності, будівельні блоки

Взаємодія між різними будівельними блоками наркоманії є вагомим показником того, чи у людини розвинеться розлад. Кожен фактор є значним і може бути більш потужним на різних етапах життя. Вплив різних будівельних блоків схиляє людей до цієї смертельної хвороби. Розуміючи процес, ми можемо не тільки вжити профілактичних заходів, але й допомогти змінити навколишнє клеймо.

Важливо: Матеріали, які використані для написання публікації були взяті з відкритих джерел  мережі інтернет. В публікації можуть бути допущені неточності тому, для більш ґрунтовного вивчення  теми, радимо вивчати її з кількох джерел на основі чого робити висновки. Інформація не призначена для використання як лікувальний посібник. Автор не бере на себе  відповідальності за шляхи її використання, читачами. Якщо ви або ваші близькі потребують лікування чи консультації, можете звернутись за телефоном лінії підтримки + 380 67 605 68 68 та отримати необхідну інформацію.

Поділитися

Facebook
Реклама
Погода
Категорії
Схожі записи
Реклама
Поширити
Facebook
Twitter
LinkedIn