Куріння тютюну є найбільшою причиною захворювань та смерті, яких можна запобігти. Куріння викликає ряд онкологічних захворювань, а також серцево-судинні захворювання, інсульт та емфізему.
Багато людей помирає від куріння
Тютюн викликає більше захворювань і смерті, ніж будь-який інший наркотик. За офіційною статистикою в Україні щороку від хворіб пов’язаних з курінням помирає 120 тисяч чоловік. До двох з трьох людей, які курять протягом усього життя, помруть від своєї звички, і вони помруть у середньому на 10 років раніше, ніж люди, які не палять.
Хімічні речовини в тютюновому димі
Тютюновий дим містить понад 7000 хімічних речовин, у тому числі:
- дьоготь – суміш хімічних речовин
- нікотин – речовина, що викликає звикання
- чадний газ – міститься у вихлопних газах автомобіля
- аміак – міститься в засобі для миття підлоги
- миш’як – міститься в мурашиній отруті.
Відомо, що щонайменше 70 хімічних речовин, що містяться в тютюновому димі, викликають рак.
Куріння викликає рак легенів, горла, рота, носа, голосової скриньки, стравоходу, підшлункової залози, печінки, шлунка, нирок, сечового міхура, сечоводу, кишечника, яєчників, шийки матки та кісткового мозку (мієлоїдний лейкоз). Тютюновий дим також викликає серцеві захворювання, інсульт та емфізему.
Відмова від куріння
Нікотин, який природним чином міститься в рослинах тютюну, є наркотиком, який змушує людей продовжувати палити. Дослідження показали, що нікотин, як і героїн, викликає звикання. Це означає, що коли люди починають палити регулярно, їх організм звикає до нікотину і потребує регулярної дози.
Однією з причин, чому люди продовжують палити, є уникнення симптомів відміни, які можуть бути дуже неприємними. Відміна може призвести до фізичних та емоційних змін, які можуть включати:
- тягу
- дратівливість, розчарування, депресія та тривожність
- непосидючість
- труднощі з концентрацією уваги
- змінився режим сну
- підвищення апетиту і збільшення ваги.
Симптоми відміни – це всі ознаки того, що організм відновлюється і звикає жити без нікотину. У середньому більшість симптомів зникає протягом двох-чотирьох тижнів, але деякі люди можуть мати деякі симптоми ще кілька тижнів. Деякі люди можуть набирати вагу, особливо в перші кілька місяців, але з часом це зменшується.
Більшість людей, які палять, хочуть кинути
Дослідження показують, що більшість людей, які палять, намагалися кинути палити. Вони усвідомлюють проблеми зі здоров’ям, викликані курінням, для них самих і для оточуючих, і розуміють, що витрачають багато грошей на сигарети.
Зверніться за допомогою, якщо хочете кинути палити
Допомога доступна, якщо ви хочете кинути палити. Деякі речі, які можуть допомогти, включають:
- консультація або підтримка – наприклад, ваш лікар.
- освіта та інформація – доступні відкритому доступі.
- нікотинові пластирі, гумки, інгалятори, льодяники та спреї для рота
- ліки.
Найбільше шансів кинути палити мають ті, хто отримує певну підтримку та вживає нікотинові замінники або лікі які зменшують тягу . Поговоріть зі своїм лікарем про тип допомоги, який найкраще підходить для вас. Ліки, що використовуються для відмови від куріння, підходять не всім.
Більшість людей, які палять, намагаються кинути палити кілька разів, перш ніж їм вдається кинути назавжди. Закурити не означає невдачі. Ви можете вчитися на невдачі і досягти успіху наступного разу.