Багато тисяч років тому живі істоти випадково наткнулися на процес бродіння, який в подальшому люди стали використовувати для виготовлення спиртних напоїв.
Коли фрукти стають переспілими, цукор, що міститься в них, активно залучає мікроорганізми, які ми називаємо дріжджі. Дріжджі харчуються цукром, в результаті чого виробляється етанол – складова спирту. Такий процес називається бродінням.
Перші згадки в історії
Ніхто точно не може сказати, як давно люди почали виготовляти напої за допомогою процесу бродіння. Найперші відомості йдуть до нас із стародавнього Китаю і відносяться до 7000 року до н.е. Судячи по залишках від древніх судин, стародавні люди виготовляли алкоголь з винограду, меду, рису і проса. А через багато років процес виготовлення алкогольних напоїв шляхом бродіння активно поширився по всьому світу.
В Стародавньому Єгипті жителі постійно готували пиво зі злакових. Його пили люди всіх соціальних статусів, воно входило навіть в щоденний раціон простих робітників. Також там виробляли вино, але оскільки виноград через невідповідного клімату там не зростав, вино відносилося до дуже рідкісного напою і було дуже дорогим. А в таких місцях, як Рим і Греція, де винограду було в надлишку, вино було таким же доступним, як було доступно пиво в Єгипті.
З чого виготовляли алкоголь в давнину
Дріжджі викликають бродіння практично у всіх фруктах, тому стародавні люди виготовляли алкоголь з усього, що росло в їх оточенні. Наприклад, в Південній Америці алкоголь робили з зерна, зрідка навіть додавали в нього галюциногенні трави. У Мексиці алкоголь робили з соку кактуса. В Африці – з бананових пальм. В Японії – з рису. Майже в кожній країні нашої планети проводилися свої напої, одержувані завдяки процесу бродіння.
За та проти
У міру того, як алкоголь поступово набував популярності, він став входити в щоденне вживання. Деякі лікарі відзначали його цілющі властивості, а поети стверджували, що він підвищує творчий потенціал. Однак, знаходилися люди, яких хвилювало і надмірне вживання подібних напоїв. Стародавні філософи закликали до боротьби з алкоголем, богослови вважали вживання алкоголю гріхом і допускали лише його незначна кількість в богослужіннях. У деяких країнах з часом алкоголь був повністю заборонений.
Міцність алкоголю. відкриття
Отримані шляхом бродіння стародавні напої мали невеликий відсоток алкоголю. Дріжджі швидко гинули, і в цьому випадку процес бродіння припинявся. Тому кілька тисячоліть алкоголь не володів великою фортецею. Але після того, як був відкритий процес дистиляції, відбулися великі зміни. У стародавніх рукописах є опис процесу кип’ятіння рідин, раніше схильних до бродінню, з метою випарювання з них алкоголю. Для закипання алкоголю потрібна більш низька температура, ніж для води, тому алкоголь в процесі кип’ятіння випаровувався першим. Після охолодження пари виходив набагато більш міцний алкоголь, ніж той, який створювався в процесі бродіння.
Не так давно
У перший час одержуваний міцний алкоголь використовувався тільки в лікувальних цілях. Але через якийсь час він став дуже хорошим товаром, оскільки не псувався, на відміну від пива і вина. Після початку виробництва в Європі рома з цукрової тростини цей напій завжди був у моряків, з часом вони почали продавати його в Північну Америку. Європейці також завозили міцний алкоголь в Африку, вони змінювали його на рабів і необхідні товари. У деяких країнах алкоголь став використовуватися в якості грошової валюти. В ті часи, коли в світі відбувалися великі географічні відкриття, спиртні напої були постійним супутником мандрівників і першовідкривачів. Дорога в далекі країни могла тривати кілька місяців, а чистоту питної води було складно підтримувати в умовах тривалої подорожі. Тому, щоб вода залишалася свіжою, в бочку додавали алкоголь, так як він вбиває шкідливі мікроби.
Наші дні
З плином часу спиртні напої стали двигуном торгівлі в усьому світі, але їх роль в житті людства ставала все складніше і заплутаніше. Сьогодні алкоголь є одним із самих основних видів товарів практично в усьому світі і різноманітність його вражає. Міцний напій в наш час можна знайти на будь-який смак і колір.