Алкогольний психоз – це серйозне психічне захворювання, яке є наслідком зловживання алкоголем. Є багато алкогольних психозів, таких як тремтячий делірій, алкогольний галюциноз, психоз Корсакова та алкогольна паранойя. Багато з цих розладів виникають у людей, залежних від алкоголю, які періодично припиняють пити або зменшують кількість споживаного ними алкоголю. Тоді симптоми алкогольного психозу перекриваються симптомами абстиненції. Як різні типи психотичних розладів проявляються у алкоголіків?
Алкогольний делірій
Алкогольний делірій також називають тремтінням або тремтячим маренням. Це найпоширеніший алкогольний психоз, який вражає кожного п’ятого алкоголіка. Симптоми делірію зазвичай з’являються на третій день відмови від алкоголю і збігаються з іншими симптомами абстинентного синдрому. Пацієнт може спостерігати занепокоєння, неспокій, безсоння, порушення свідомості та порушення орієнтації в просторі та часі. З’являються ілюзії, марення та галюцинації. Пацієнт повідомляє, що помічає маленьких, рухливих тварин, дивних істот та обличчь. Іноді виникає облоговий синдром – марення, що переслідує, ірраціональні переконання, що за вами стежать, що на вас нападає банда, що вам доводиться тікати. Симптоми зазвичай супроводжуються високою температурою, порушеннями води та електролітів, психомоторним неспокоєм та дестабілізацією внутрішніх органів, що може призвести до порушення кровообігу та смерті. Делірій тремору зазвичай триває близько тижня і вимагає лікування в лікарні.
Інші симптоми алкогольного делірію включають:
- омріяні марення – схожі на мрії. Хвора людина переконана, що вона одночасно бере активну участь у подіях, є актором і глядачем, який пасивно спостерігає за дією;
- Паразитарний галюциноз – пацієнт може бачити і відчувати, що по ньому ходять «уявні» комахи, що може призвести до актів самоушкодження;
- Симптом Лієпмана – поява зорових галюцинацій під тиском очних яблук;
- симптом Ашаффенбурга – під впливом навіювання пацієнт починає розмовляти по телефону, який зовсім не дзвонив;
- симптом «чистого аркуша паперу» – під впливом пропозиції лікаря пацієнт читає те, що насправді є на чистому аркуші паперу;
- Алкоголіки з тремтячим маренням роблять такі рухи, як підрахунок грошей, або нанизують неіснуючу нитку на неіснуючу голку.
Алкогольний делірій – це дуже серйозний психічний розлад, при якому також можуть траплятися напади агресії та спроби самогубства.
Алкогольні галюцинації
Існує гостра і хронічна форма алкогольного галюцинозу. Гострий алкогольний галюциноз або гостра галюцинація виникає у людей, залежних від алкоголю під час абстинентного синдрому. Деякі лікарі вважають це різновидом алкогольного делірію. Подібно до тремтячого марення, це відбувається на другий-третій день після відмови від алкоголю. Початок гострого галюцинозу раптовий. Пацієнт повідомляє, що чує дивні голоси, бачить дивні образи – з’являються зорові та слухові галюцинації. Іноді трапляються і ценестетичні (сенсорні) галюцинації – алкоголік стверджує, що по його шкірі ходять різні комахи. Зміст галюцинацій включає: голоси, що загрожують життю, звинувачувальні голоси, переслідування думок, накази вбити когось або покінчити життя самогубством. Галюцинації та марення зазвичай супроводжуються занепокоєнням та зниженням самопочуття. Можуть статися агресія та заподіяння собі шкоди. Коли симптоми галюцинозу зберігаються більше тижня, може розвинутися хронічна форма захворювання – галюциноз Верніцького. Хронічний алкогольний галюциноз іноді триває багато років. Обидві форми захворювання – гостра та хронічна – вимагають інтенсивного фармакологічного лікування.
Алкогольна паранойя
Алкогольна паранойя також відома як алкогольне божевілля ревнощів або синдром Отелло. Найчастіше це відбувається у чоловіків старше 40 років, які зловживають алкоголем. Хвора людина стає підозрілою до своєї партнерки і переконується в її подружній зраді. Підозри у зраді стають маревними, і будь-яка, навіть невинна поведінка дружини трактується як ознака невірності. Чоловік у стані алкогольного сп’яніння починає відчувати більший статевий потяг, але водночас його потенціал зменшується. Пацієнт звинувачує “невірного” партнера в еректильній дисфункції. Між подружжям наростають розбіжності та сварки. Хвора людина починає йти за дружиною, мучити її питаннями, вимагати пояснень, перевіряти нижню білизну, погрожувати їй та її уявним коханцям. Крайня форма синдрому Отелло зводиться до обмеження життя пацієнта лише до перевірки партнера та пошуку доказів зради. Цей психотичний стан і марення ревнощі погано реагують на лікування ліками.
Психоз Корсакова
Психоз Корсакова інакше називають алкогольним амнестичним синдромом. Психоз Корсакова – результат багаторічного рясного пиття та симптом порушення обміну речовин. Дефіцит вітамінів групи В має важливе значення для розвитку захворювання. Пацієнт має значні проблеми з пам’яттю, не в змозі засвоїти нові знання (свіжі розлади пам’яті), конфабулює, тобто заповнює прогалини в пам’яті придуманими історіями, не впізнає людей із безпосереднє оточення або що він знає людей, яких насправді ніколи раніше не бачив, він втрачає орієнтацію в просторі та часі. Проблеми з пам’яттю зазвичай супроводжуються неврологічними симптомами, такими як полінейропатія. Психоз Корсакова дуже часто обертається глибокою психічною тупістю.
Алкогольні психози є свідченням серйозних психотичних станів. Люди, залежні від алкоголю, платять високу ціну за залежність у вигляді галюцинацій, марень, порушень свідомості, розладів пам’яті та мислення. Іноді алкогольні психози за своєю клінічною картиною нагадують шизофренічні розлади. Фармакотерапія часто не приносить очікуваних результатів, що призводить до запаморочення пацієнта, а не до лікування.