Як розпізнати розлади, пов’язані з вживанням алкоголю – зловживання і залежність?
Починають зловживати алкоголем і впадають в залежність поступово. Спочатку, можливо, людина випиває час від часу, потім все частіше, ростуть і обсяги випитого. Як правило, нічого не відбувається раптово, сніжний ком зростає непомітно. Тому-то й складно визначити той конкретний момент, коли звичка перетворюється у велику проблему.
В даний час розладами, пов’язаними з вживанням алкоголю вважаються і зловживання, і залежність, але провести між ними роздільну лінію неможливо.
Зловживання …
… має місце в разі, якщо протягом останнього року відбулася одна з нижче перерахованого.
- У вас виникли через алкоголь складності з виконанням завдань на роботі, в навчальному закладі або вдома.
- Вживання алкоголю привело вас в небезпечну для здоров’я ситуацію (ви керували транспортним засобом або плавали в нетверезому вигляді, потрапили в небезпечну зону, вступили в незахищений статевий акт і т.д.).
- Вас затримала поліція або у вас виникли інші юридичні проблеми через алкоголь.
- Незважаючи на те, що це супроводжувалося проблемами для вашої родини або друзів, ви не припинили вживати алкоголь
Алкогольна залежність…
… очевидно, має місце в разі, якщо протягом останнього року відбулися щонайменше три випадки з перерахованих нижче.
- Для досягнення того ж відчуття сп’яніння вам доводилося пити все більше і більше. Або ви помітили, що раніше конкретна кількість алкоголю давало більший ефект. Іншими словами, у вас підвищилася толерантність до алкоголю.
- Тверезіючи, ви відчуваєте абстинентний синдром або вам доводиться вранці похмелитися через погане самопочуття.
- Ви випиваєте більше або п’єте довше, ніж хотіли.
- Вам не вдалося скоротити вживання алкоголю або відмовитися від нього, хоча ви цього хотіли і намагалися.
- Велику частину часу ви проводили «в компанії» з алкоголем: ви випивали, тверезіли або страждали абстинентного синдрому.
- Ваші відносини з оточуючими зійшли нанівець, ви все менше займаєтеся роботою і хобі або зовсім їх закинули.
- Ви продовжували вживати алкоголь незважаючи на те, що це викликало депресію, тривожний розлад або інші проблеми зі здоров’ям.
Звідси ясно, що алкогольна залежність включає і психічний, і фізичний вимір. Людина звикається з думкою, що в певних ситуаціях він більше не здатний отримувати задоволення від життя без алкоголю. На фізичному рівні утворюється толерантність до алкоголю і доводиться випробовувати абстинентний синдром.
Як знайти допомогу?
Неодмінно зверніться до фахівця, щоб знайти заслуговуючу на довіру об’єктивну людину і обговорити з ним ситуацію, що склалася. Фахівець допоможе вам зрозуміти, з чого почати і чи достатньо однієї сили волі, або потрібна тривала допомога фахівців, а іноді і ліки. Прочитайте, як лікують розлади, пов’язані з вживанням алкоголю, щоб знати, чого очікувати.
Як допомогти близькій людині?
Прочитайте поради, як допомогти близькій з алкогольною залежністю. Не забудьте і про себе: перебувати поруч із залежним від алкоголю людиною складно, це психологічно виснажує.